Egy tökéletes mindenkinek kellő önbizalmat ad. A felnőtt fogszabályzás és a tinédzser fogszabályzás sokszor pánikot idéz a páciensekben. Fiatalabb korban azonban sokan vonakodnak attól, hogy fogszabályzót rakassanak fel, hiszen félnek mások negatív megítéléseitől – Úristen, mit fognak szólni az osztálytársaim, hogy fogok kinézni?! – így félnek belevágni jövőjük megalapozásába.
Szerencsére a fogszabályzás nincs egy adott korhoz kötve! Sok fiatal, vagy középkorú felnőtt dönt úgy, hogy kezdeményezi fogai rendberakását, legyen szó akár esztétikai oldalról, akár az egészségügyi okokat figyelembe véve. Miben más a tinédzserkori és a felnőtt fogszabályzás? Ezt a kérdéskört vizsgáljuk most meg közelebbről új blogcikkünkben.
A téma behatóbb megismeréséhez érdemes tisztában lennünk fogazatunk fejlődésének különböző szakaszaival. Tudtad, hogy fogaink már az anyaméhben fejlődésnek indulnak? Végleges fogsorunk kialakulását ehhez mérten 3 különböző fázisra oszthatjuk:
1. Fogzás
Ebben a fázisban, vagyis 2-3 hónapos korban kezd el kialakulni a fogazatunk, ami kb. 3 éves korig tart. Ekkorra már 20 fog lesz megtalálható a szánkban.
2. Tejfogak kiesése
Általánosságban 6 éves korunk környékén kezdődik meg a fogváltás. Tejfogaink sorban kiesnek és csontfog nő a helyükre. Külön érdekesség, hogy a lányok fogazata hamarabb cserélődik le, mint a fiúké.
3. Fogazat teljessé válása
A gyerekkor végén/serdülőkor elején még több őrlőfog bújik ki. Állkapcsunk ekkorra már elég nagyra tágul ahhoz, hogy elférjenek benne a további fogak is.
Általában 21 éves korunkra rendelkezünk mind a 32 fogunkkal, viszont ezekből a 4 bölcsességfog nem mindenkinél fejlődik ki, vagy csak jóval 21 éves kora után.
A fogszabályzás korábban kizárólag a gyermekek és a tizenévesek számára volt lehetséges, az orvostudomány folyamatos fejlődése azonban egyre inkább lehetővé tette a felnőtt fogszabályozók alkalmazását is. A folyamat a két életkorban nagyrészt hasonló, de azért akad néhány alapvető különbség. Lássuk, melyek ezek!
A felnőttek fogsora már teljesen kifejlődött - ebben más a felnőtt fogszabályzás!
A gyermek és a felnőtt fogszabályzás közötti legnagyobb különbség abból adódik, hogy míg a felnőttek fogai és állkapcsai teljesen kifejlődtek, addig a gyermekeké még jócskán növekedésben van. Mivel a fiatalabb pácienseknél ez egy hosszabb folyamat, így sokkal könnyebb fogaik és állkapcsuk igazítását elvégezni. Mire elérik a 18-20 éves kort, ezen páciensek csontjai megkeményednek, és a fogak körüli szövetek beilleszkednek a fogak jelenlegi helyzetébe. Ezek az úgynevezett „biomechanikai korlátok” valamelyest nehezebbé teszik az igazítás folyamatát a későbbiekben; a mai modern fogszabályzók – köztük a futureSmile is – azonban már ezeket a korlátokat is könnyedén megugorják!
Túlharapás korrigálása
A helytelen harapás az egyik fő oka annak, hogy valaki felkeresi a fogszabályzást végző orvost. Ha valakinek túlharapása van, akkor állapota akár tovább is romolhat, mivel az évek során folyamatosan kopnak a fogai. A túlharapás romlása – amelyet gyakran perio-restaurációs problémáknak neveznek – megnehezítheti a túlharapás javítását. A gyermekek ezzel szemben még fejlődőképesek, így fogaik sem koptak el olyan mértékben, mint a felnőtteké, így könnyebben elvégezhetők a korrekciós eljárások is.
Korábbi beavatkozások száma
A felnőtt fogszabályzás számára kihívást jelenthetnek a múltbeli fogászati eljárások. A fogszabályozó kezelést igénylő gyermekeknek általában nincs ilyen problémájuk. Amellett, hogy egyszerűen fiatalabbak, és ezért kevesebb kezelésen estek át életük során, a gyermekeknél a fogak és az állkapocs növekedése is zajlik, ami ideális jelöltekké teszi őket a fogszabályozásra, mivel a fogak mozgatása és beállítása viszonylag egyszerű egy felnőttéhez képest.
Esztétika
Az egyik fő ok, amiért a fiatalabbak tartanak a fogszabályzástól, hogy félnek kinézetük megváltozásától. Felnőttek esetében a félelmek már valamelyest enyhülnek, ugyanis jobban el tudják fogadni önmagukat, mint a tinédzserek, akik a saját magukról kialakított önképüket sokszor mások visszajelzéseik alapján építik fel. Szerencsére a láthatatlan fogszabályzás esetén már nem kell tartaniuk az esetleges negatív kritikáktól sem, hiszen a futureSmile egy modern, szinte teljesen észrevehetetlen, és bármikor (napi 1-2 órára) kivehető készülék!
Mint láthatod, a fenti néhány különbségtől eltekintve láthatatlan fogszabályzóval a gyermek, serdülő és felnőtt fogszabályzás is megoldható, csupán igazodni kell az egyén életkorához, genetikájához, és életviteléhez. A kezelőorvos dolga, hogy a pácienssel közösen kitaláljanak egy mindenki számára megfelelő kezelési tervet, és együtt dolgozzanak a tökéletes mosoly és önbizalom megformálásán. Te készen állsz életed új fejezetére?
Forrás:
https://www.brauer.com.au/health-library/this-is-how-teeth-develop-from-infancy-to-adulthood